İzmir Barosu: Ana Sayfa
İzmir Barosu: Ana Sayfa
Basın Açıklaması
29 Kasım 2014 - 00:00:00
Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü ile birlikte, “hukuk devleti”, “laiklik” ve “aydınlanma” da mahkum edilmiştir. Bu mahkumiyet kararından bir an önce dönülmelidir.
 

DSC_0477.jpg

 

DSC_0479.jpg

 

PROF.DR. ESAT RENNAN PEKÜNLÜ İLE BİRLİKTE, "HUKUK DEVLETİ", "LAİKLİK" ve "AYDINLANMA" DA MAHKUM EDİLMİŞTİR.

 

BU MAHKUMİYET KARARINDAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLMELİDİR.

 

Bilindiği üzere, Ege Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta iken,Anayasa Mahkemesi'nin 1989, 1991 ve 2008 tarihli kararları ve Danıştay'ın pek çok kararı ile belirlenen "türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmelerinin, Anayasal laiklik ilkesi başta olmak üzere Türk Anayasal sistemine aykırı olduğu" hukuksal gerçeği çerçevesinde, türbanla üniversiteye girmek isteyen öğrencileri uyaran ve konuyla ilgili tutanak tutan Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, sadece bu eylemi nedeniyle, 2 yıl 1 ay hapis cezasına mahkum edilmiştirve 27.Kasım.2014.Perşembe günü bu hapis cezasının infazı başlamıştır.

 

Ayrıca,Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Leyla Şahin kararı başta olmak üzere kararlarında, Türkiye'deki "türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmelerinin yasaklanması yönündeki uygulamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde sayılan temel hak ve özgürlüklerin ihlali niteliğinde olmadığını" vurgulamıştır.  

 

Bu konu, türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmelerinin doğruluğu/yanlışlığı tartışmalarının üstünde bir konu olup, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı (Anayasa md. 153) çerçevesinde, hukuk devletinde reddedilemeyecek, sulandırılamayacak bir gerçektir.

 

Anayasa Mahkemesi kararları çerçevesinde Anayasa hükümlerinin uygulanması için çaba gösteren bir akademisyenin cezaevine gönderilmiş olması, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerinden olan "hukuk devleti" kavramına ağır zarar vermiştir. Artık Türkiye Cumhuriyeti'nin "hukuk devleti" olma iddiası son derece şüphelidir.

 

Prof. Pekünlü'nün mahkumiyet kararı, bir ibret örneği olarak kullanılmış ve bu karar sonrası belirli bir amaç çerçevesinde "kamuda türban", "TBMM'nde türban" ve "ortaöğretimde türban" düzenlemeleri ve uygulamaları getirilerek, laiklik ilkesi hızla aşındırılmıştır.

 

Devamsızlığı, devamsızlık nedeniyle bir başarısızlığı bulunmayan bir öğrencinin şikayeti üzerine, türbanla üniversiteye girmek isteyen öğrencileri uyarıp, konuyla ilgili tutanak tutmaktan ibaret ve hiçbir bir fiziksel engelleme içermeyen eylemler nedeniyle, cezanın alt sınırından uzaklaşıp, sonuç olarak 2 yıllık hükmün açıklanmasının geri bırakılması/cezanın ertelenmesi sınırının üstünde, 2 yıl 1 ay ceza verilmiş olması; Prof. Pekünlü'nün, laiklik ilkesinin aşındırılmasına karşı direnen kesimlere bir korku salmak amacıyla, ısrarla demir parmaklıklar arkasına gönderildiğini göstermektedir.

 

Türkiye'nin en önemli astronomi profesörlerinden, sayılı bilim adamlarımızdan, Prof. Pekünlü'nün, bir "düşman ceza hukuku-intikam hukuku" uygulaması ile, cezaevine atılmış olması, "üniversite" kavramına ve "aydınlanma" mücadelesine bir darbe vurmak amacı taşımaktadır.

 

PROF.DR. ESAT RENNAN PEKÜNLÜ İLE BİRLİKTE, "HUKUK DEVLETİ", "LAİKLİK" ve "AYDINLANMA" DA MAHKUM EDİLMİŞTİR, EDİLMEK İSTENMİŞTİR.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TEMEL NİTELİKLERİNİ HEDEF ALAN, HUKUKUN AYAKLAR ALTINA ALINDIĞI DİĞER TÜM DAVALARDA OLDUĞU GİBİ, PROF.PEKÜNLÜ DAVASININ DA TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ. PROF. PEKÜNLÜ İLE BİRLİKTE HUKUK DEVLETİNİ, LAİKLİĞİ, AYDINLANMAYI, ÜNİVERSİTE KAVRAMINI MAHKUM ETTİKLERİNİ ZANNEDENLER BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAKLAR.   

 

SİYASAL İKTİDAR ve YARGIYA EGEMEN OLDUĞUNU DÜŞÜNEN GÜÇLER, TARİHİN KARANLIK DÖNEMLERİNDE OLDUĞU GİBİ, HUKUKU, YARGIYI BİR ZÜLUM ARACI OLARAK KULLANARAK BİR YERE VARABİLECEKLERİNİ, KİTLELERİ SİNDİREBİLECEKLERİNİ SANIYORLARSA, BÜYÜK BİR YANILGI İÇİNDEDİRLER.

        

BURADAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TEMEL NİTELİKLERİNİ, LAİKLİĞİ, HUKUK DEVLETİNİ, AYDINLANMA KAVRAMINI ÖDÜNSÜZ BİÇİMDE SAVUNMAK KONUSUNDA KARARLI OLDUĞUMUZU HAYKIRIYORUZ. AYNI CEZAEVİNE DİMDİK GİDEN PROF. PEKÜNLÜ GİBİ, İBRET OLMAK AMACIYLA VERİLDİĞİ SANILAN CEZALARIN BİZİ KORKUTMAYACAĞI BİLİNMELİDİR.  

 

PROF. PEKÜNLÜ, TARİHİN YARGISINDA MASUMDUR, BU MASUMİYET ve BU MASUMİYETİ ELDE ETTİĞİ GEÇİCİ GÜÇLE MAHKUM ETMEYE ÇALIŞAN ZİHNİYETİN HAKSIZLIĞI ER YA DA GEÇ ORTAYA ÇIKACAKTIR.

 

Türkiye Barolar Birliği

İzmir  Barosu

İstanbul Barosu   

Ankara Barosu                                                          

Tekirdağ Barosu

Artvin Barosu

Balıkesir Barosu

Aydın Barosu 

Denizli Barosu

Muğla Barosu        

Bursa Barosu    

Uşak Barosu     

Yargıçlar Sendikası

 
İçerik-11
İçerik-10
İçerik-12
İçerik-9
İçerik-13
Baro Levhası BARO LEVHASI
Sicil No:
Adı:
Soyadı:
BaroNet
Anlaşmalı Hastaneler
Av.M.Taner Ünlü Kütüphanesi
BaroTV
OCAS
UYAP
Avukat Spor Oyunları
Baro Kart
E-İmza