İzmir Barosu: Ana Sayfa
İzmir Barosu: Ana Sayfa
Basın Açıklaması
22 Mayıs 2014 - 02:00:00
13.05.2014 tarihinde Soma'da meydana gelen facia nedeniyle İzmir'de yapılan gösteri ve yürüyüşlerde güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan çocuk A.K. ile ilgili olarak çocuğun yakalanması ve sonrasında yaşanan hak ihlalleri nedeniyle İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya , küçük A.K.'yi şiddet kullanarak gözaltına alan ve diğer işlemleri uygulayan kolluk kuvvetleri hakkında 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 76 ve 95. maddelerinde Barolara verilen görevler gereği, İzmir Barosu Başkanlığı'nca suç duyurusunda bulunulmuştur.
 

13.05.2014 tarihinde Soma'da meydana gelen facia nedeniyle İzmir'de yapılan gösteri ve yürüyüşlerde güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan çocuk A.K. ile ilgili olarak basında yer alan haber ve görsellerle ilgili İzmir Valiliği tarafından basın açıklaması yapılmıştır.

 

Yapılan açıklamanın ekinde A.K. ile ilgili fotoğraf ve video kayıtları, çocuğun kimliği açıkça tespit edilecek şekilde gizlenmeden basın ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu paylaşım daha sonra İzmir Valiliği'nin web sitesinden kaldırılmıştır.

 

Ayrıca yapılan açıklamanın içeriğinde, çocukla ilgili paylaşılan bilgiler ve söylemler nedeniyle masumiyet karinesi, soruşturmanın gizliliği, çocuğun korunmasına ilişkin düzenlemeler ihlal edilmiştir.

 

İzmir Valiliği tarafından yapılan bu açıklama ve eklerindeki görseller, çocuğun yakalanması ve sonrasında yaşanan hak ihlalleri nedeniyle İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya , küçük A.K.'yi şiddet kullanarak gözaltına alan ve diğer işlemleri uygulayan kolluk kuvvetleri hakkında 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 76 ve 95. maddelerinde Barolara verilen görevler gereği, İzmir Barosu Başkanlığı'nca suç duyurusunda bulunulmuştur.

 

İzmir Barosu Başkanlığı

 

SUÇ DUYURUSU DİLEKÇESİNİ OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ >>>

 

 
İçerik-11
İçerik-10
İçerik-12
İçerik-9
İçerik-13
Baro Levhası BARO LEVHASI
Sicil No:
Adı:
Soyadı:
BaroNet
Anlaşmalı Hastaneler
Av.M.Taner Ünlü Kütüphanesi
BaroTV
OCAS
UYAP
Avukat Spor Oyunları
Baro Kart
E-İmza